Графік роботи:
Пн.- Пт.:  9:00 - 20:00
Субота:  9:00 - 20:00
Адреси наших клінік:
Миропільська, 3 Попудренка, 26/9
+38 (067) 000-12-48 +38 (050) 570-14-30
+38 (066) 000-01-55 +38 (098) 068-36-30
Запросити
зворотний
дзвінок

Ваш запит успішно відправлений!

Не вдалося відправити Ваш запит.

Герметизація фісур

fisura1В 80% випадків, карієс починається з жувальних поверхонь. Найбільш часто він виникає в фісурах і борозенках поверхонь зубів.

Емаль дна борозенок і фісур тонша і не така тверда, ніж на решті поверхні зуба. Тому, під дією продуктів життєдіяльності мікроорганізмів і залишків харчів, у них найбільш часто може виникати первинний або вторинний фісурний карієс.

На даний час, найбільш ефективним методом профілактики фісурного карієсу, вважається герметизація (запечатування) фісур і борозенок жувальних поверхонь зубів.

Своєчасна герметизація дозволяє:

  • створити на поверхні зуба бар’єр, який попереджає вплив на нього карієсогенних факторів (залишки їжі,мікроорганізми та продукти їх життєдіяльності, молочна та інші органічні кислоти і т.д.);
  • зупинити розвиток карієсу на початкових стадіях (стадія білої плями);
  • провести ефективну профілактику зубів від первинного та вторинного карієсу;
  • створити, за рахунок герметика на поверхні зуба, додатковий засіб механічної фіксації пломби. Це продовжує термін її служби, за рахунок вмісту в складі герметика активних іонів фтору;
  • підвищити стійкість емалі до карієсогенних факторів.

В даний час, герметизація фісур проводиться переважно дітям. Ми настійно рекомендуємо проводити її і дорослим, якщо у них здорові, або вилікувані від карієсу зуби. Карієс фісур може виникнути і в тридцять, і в сорок років. Дорослі, провівши профілактичну герметизацію фісур, зможуть не тільки зберегти свої зуби, а й істотно заощадити на подальшому лікуванні карієсу і його ускладнень (пульпіт, періодонтит).

Своєчасна і правильно проведена герметизація у дітей, не тільки попереджає розвиток у них карієсу, але і дозволяє, на досить значний час, відтягнути знайомство дитини з його ускладненнями, бормашиною і всіма витікаючими з цього наслідками.

У нашій клініці проводиться герметизація фісур, як молочних, так і постійних зубів. Ми радимо батькам герметизацію проводити протягом перших кількох місяців після їх прорізування. Для того, щоб закрити молочні зубки, необхідно дочекатися їх повного прорізування і звільнення від «ясенного капюшона». Як правило, це можливо вже у віці 2,5 -3 років.
Ця процедура проходить дуже швидко і абсолютно безболісно. Як показує наша практика, вчасно запечатані фісури молочних зубів, при дотриманні гігієни порожнини рота дитини, до появи постійних, забезпечують захист від карієсу в 90% випадків. Пізня герметизація може привести до розвитку каріозного процесу навіть під герметиком.

Перші постійні жувальні зуби у дитини з’являються в 6-8 років. Поява карієсу в цьому віці може бути викликана багатьма причинами.

До основних можна віднести те, що:

  • в цьому віці дитина ще не може якісно, ​​з дотриманням всіх правил, доглядати за зубами;
  • прорізування перших постійних (шостих) зубів відбувається безболісно і батьки не завжди це помічають;
  • постійні зуби прорізуються з низько-мінералізованою емаллю, яка буде дозрівати протягом наступних 4-5 років;
  • у віці 6-7 років діти йдуть в школу, відвідують додаткові заняття.
    Змінюється режим дня і харчування (часті перекуси, неможливість почистити зуби після їжі).

Герметизацію не рекомендується проводити коли:

  • зуб на жувальній поверхні має щільну і міцну емаль, неушкоджені широкі, добре сполучені фісури і борозенки;
  • зуби мають каріозні поразки на міжзубних поверхнях, або глибокий карієс на жувальній поверхні;
  • після 4-х років, фісури і борозенки на зубах, збереглися здоровими;
    у пацієнта спостерігається погана гігієна порожнини рота.
  • у пацієнта спостерігається погана гігієна порожнини рота.

У нашій клініці лікарі, при визначенні необхідності проведення герметизації фісур, керуються показником вихідного рівня мінералізації

(ІУМ):

  • високий ІУМ – емаль фисур щільна, блискуча, зонд ковзає по її поверхні. Такі фісури карієсостійкі протягом тривалого періоду часу. Герметизація не обов’язкова;
  • середній ІУМ – поодинокі фісури мають крейдовидний колір, іноді відзначається затримка зонда в найбільш глибокій фісурі. Ризик виникнення карієсу у таких зубів, до кінця періоду дозрівання, може досягти 80%. На початку використовують покриття фторлаком в поєднанні з вживанням кальцієвих і фтористих препаратів протягом місяця, і лише після цього проводять герметизацію фісур.
  • низький ІУМ – емаль позбавлена ​​блиску, колір всіх фісур крейдовидний, є можливість знайти зондом мяку емаль. До року після прорізування, ризик виникнення карієсу у таких зубів досягає 100%. Рекомендується застосовувати композитні герметики з використанням в якості агента 32% ортофосфорної кислоти. У цьому випадку застосовують стеклоіономірні герметики чи інвазивну герметизацію з композитним герметиком, або за показаннями – метод профілактичного пломбування.

При природній (нормальній) мінералізації фісур можна проводити герметизацію відразу після прорізування зубів.

Нашій клініці, в залежності від стану фісур і жувальних поверхонь зубів, проводиться первинна, або вторинна профілактика фісурного карієсу. Вибір методики герметизації фісур здійснюється лікарем на підставі результатів візуального огляду, а також ряду додаткових методів діагностики.

Первинна профілактика карієсу фісур проводиться адгезивними матеріалами з метою створення бар’єру для карієсогених факторів, прискорення мінералізації емалі в області фісур (при використанні стеклоіономерних цементів і композитних герметиків). Вона проводиться двома методами:

fisura31. При недостатній мінералізації емалі фісур жувальних зубів проводиться заходи спрямовані на регуляцію і прискорення процесів її дозрівання. Враховується ступінь зрілості фісур, рівень їх карієсостійкості. У перші 3 місяці, після прорізування жувальної поверхні зуба рекомендується паралельне застосування кальцієвмістивних (в домашніх умовах) і фтористих препаратів (фторування зубів в умовах стоматологічної клініки).

2. При здорових фісурах і ямках (емаль жувального зуба має високу, або нормальну мінералізацію, фісури і борозенки повністю доступні для візуального огляду, відсутній карієс в області дна або стінок фісур і борозенок) застосовується не інвазивна (відкрита) герметизація.

Не інвазивна герметизація із застосуванням стеклоіономерних і компомерних герметиків проводиться для прорізуються:

  • тимчасових молярів;
  • постійних молярах і премолярах з низьким вихідним рівнем мінералізації.

Не інвазивна герметизація із застосуванням композиційних герметиків проводиться для:

  • періоду прорізування (і знаходяться на стадії дозрівання) молярів і премолярів з високим рівнем мінералізації фігур, або із середнім рівнем мінералізації (після застосування методів регуляції дозрівання емалі);
  • постійних молярів і премолярів у дітей з високим ризиком карієсу перед ортодонтичним лікуванням.

Вторинна профілактика карієсу фісур передбачає використання інвазивної герметизації (попереднє розкриття) фісур і профілактичне їх пломбування.

Інвазивна герметизація використовується при початковому фісурному карієсі в зубах зі зрілою емаллю і в разі важкодоступних (вузьких і глибоких) фісур в зубах на стадіях дозрівання емалі.

Глибока вузька фісура, в межах товщини емалі, за допомогою спеціального бору, трохи розширюється. Потім заповнюється рідким герметиком. При інвазивної герметизації переважно використовують композиційні герметики або рідкі композити.

Метод профілактичного пломбування у нас використовується при наявності дрібних (менше 2,0 мм в діаметрі) каріозних порожнин, що локалізуються на жувальній поверхні молярів і премолярів в межах товщини емалі.

Каріозна порожнина незначно препарується, і пломбується за допомогою різних матеріалів. Після цього на поверхню пломби і прилеглі до неї здорові фігури, ямки наноситься герметик. Профілактичне покриття герметиком забезпечує додаткову фіксацію пломби, знижує ризик виникнення вторинного і первинного фісурного карієсу.

Вищевказані методи, використовують принципи малоінвазивної стоматології і дозволяють домогтися гарних клінічних результатів при максимальному збереженні твердих тканин зуба.

Для герметизації фісур в нашій клініці використовують спеціальні фісурні герметики (Силантієв). Вони являють собою композитні смоли, відмінною рисою яких є рідка консистенція,що дозволяє їм проникати глибоко в борозенки.

Герметизуючий склад є не тільки фізичним бар’єром для розвитку хвороботворних бактерій, але також насичує тканини зуба фтором, зміцнюючи зубну емаль. Причому іони фтору здатні виділятися з таких матеріалів протягом досить тривалого часу – до 12 місяців і більше.

За даними ряду авторів, у такий спосіб забезпечується зниження приросту карієсу на 90-95%.
Наші лікарі, при герметизації фісур, використовують добре зарекомендовані матеріали «Fissurit F», «Fissurit FX» (фірми «VOCO», Німеччина, «FuJi», Японія).

До складу цих герметиків входять активні іони фтору, що володіють малою усадкою і високою міцністю. Для зручності контролю за станом загерметизованих фісур у нас застосовуються кольорові матеріали. Це дозволяє батькам самостійно контролювати стан фісур у дітей.
Запломбовані кольоровим герметиком фісури візуально видно. Якщо він стирається, то це вказує на необхідність звернутися до лікаря, для проведення повторної герметизації чи інших профілактичних заходів.

Вважається, що герметизація фісур і борозенок ефективна протягом 5-8 років. Для контролю за станом запечатаних зубів, необхідно відвідувати стоматолога один раз в 6 місяців, для профілактичного огляду.