Графік роботи:
Пн.- Пт.:  9:00 - 20:00
Субота:  9:00 - 20:00
Адреси наших клінік:
Миропільська, 3 Попудренка, 26/9
+38 (067) 000-12-48 +38 (050) 570-14-30
+38 (066) 000-01-55 +38 (098) 068-36-30
Запросити
зворотний
дзвінок

Ваш запит успішно відправлений!

Не вдалося відправити Ваш запит.

Підвищена чутливість зубів

Підвищена чутливість зубів (гіперестезія)

Причиною виникнення підвищеної чутливості зубів є зміна швидкості струму рідини, (гідродинамічний удар) в дентинних канальцях під впливом зовнішніх і внутрішніх подразників.

Це призводить до подразнення нервових клітин (одонтобластів) і появи больових відчуттів. Інтенсивність болю може змінюватися від незначного почуття дискомфорту до сильних спазмів.

Хворобливі відчуття можуть виникати при впливі холодної або гарячої води, їжі, повітря, кислого, солодкого, соленого, при чищенні зубів, відкушуванні або пережовуванні їжі.

Виникнення гіперестезії може бути:

  • пов’язане з втратою твердих тканин зуба (в області каріозних порожнин, після препарування під коронки, вкладки, з патологічним стиранням, ерозією твердих тканин зуба і ін,);
  • пов’язано зі втратою твердих тканин зуба (гіперестезія дентину голих шийок і коренів зубів при пародонтозі та інших хворобах пародонту);
  • пов’язане з супутніми захворюваннями (порушень обміну речовин, захворювань щитовидної залози, шлунково-кишкового тракту, інфекційних захворювань, психоневроз).

За поширенням розрізняють обмежену і генералізовану форми. При обмеженій формі підвищену чутливість відзначається у одного зуба. При генералізованої – гіперестезія проявляється у всіх зубів на обох щелепах. Обмежена гіперестезія, найчастіше, буває викликана різними місцевими факторами.
Генералізована форма виникає переважно на тлі інших захворювань у людини.

При незначній інтенсивності гіперестезій, зуби реагують лише на температурні подразники. При середніх проявах – тканини зуба чутливі як до змін температур, так і до хімічних подразників. При глибокому ураженні зубної емалі зуби гостро реагують на всі типи подразників, в тому числі і на тактильні.

При огляді, як правило, виявляють зміни в структурі твердих тканин зуба, або пародонту. Найчастіше спостерігається спад твердих тканин на жувальній поверхні чи у ріжучого краю.

У всіх випадках оголений дентин твердий, гладкий, блискучий, іноді злегка пігментований. При зондуванні ділянки оголеного дентину виникає біль, іноді дуже інтенсивна, але швидко прохідна.

Лікування

Лікування гіперестезії в нашій клініці проходять комплексно, в залежності від клінічної картини захворювання. Проводяться лікувальні заходи спрямовані на відновлення процесів мінералізації емалі та дентину. Також зменшується реагування рідини в дентинних канальцях на зовнішні подразники. Нормалізується фосфорно-кальцієвий обмін в організмі. При обмеженій формі гіперестезії, в більшості випадків лікування полягає в запобіганні больових відчуттів.

Для купірування гиперестезії, в деяких випадках, проводиться пломбування зубів або лікування захворювань пародонту, покриття зубів спеціальними фторовмісними (ремінералізуючими) препаратами або ортодонтичною терапією.

Профілактика підвищеної чутливості зубів

  • регулярний догляд за порожниною рота (чистити зуби бажано після кожного прийому їжі або мінімум два рази на день);
  • застосовувати спеціальні пасти для підвищеної чутливості зубів. Тривалість їх використання визначається відчуттями пацієнта;
  • при відсутності болів можна переходити на звичайні гігієнічні пасти. Склад лікувальних паст різний, тому слід періодично міняти їх, щоб підвищити ефективність. Необхідно використовувати гелеві зубні пасти, чи з низьким рівнем абразивності;
  • зубні щітки повинні бути м’якими, залежно від виразності больового синдрому;
  • важливо вибирати зубні щітки, з кінчиками щетинок закругленої, або згладженої форми. Доцільно використовувати еліксири для ополіскування чутливих зубів;
  • необхідно використовувати невелику кількість зубної пасти і проводити чистку зубів без зайвих зусиль та не більше рекомендованого стоматологом часу;
    після прийому кислих,солоних, солодких страв потрібно добре полоскати порожнину рота;
  • потрібно коригувати повсякденне харчування (виключити з раціону дуже гарячу та холодну їжу, а також кислі або надмірно солоні продукти, солодощі, газовані напої);
  • за рекомендацією,можна додатково приймати для зміцнення зубів препарати фтору;
  • проходити профілактичний огляд у стоматолога не рідше 1 разу на півроку, та проводити професійну чистку ротової порожнини.

Пам’ятайте, при перших проявах підвищеної чутливості зубів, слід негайно звернутися до фахівця і з’ясувати причину виникнення цього патологічного стану, так як воно може виявитися більш серйозним захворюванням.